Představení - Brašny Apidura

Pokud jste někdy četli o bikepackingu, tak jste určitě zaznamenali značku Apidura. Jedná se o etalon v tomto odvětví. V tomto článku se podíváme blíže na produkty této značky.

V první řadě je třeba zmínit, že brašny Apidura jsou voděodolné. A to díky použitým materiálům a také díky svařování jednotlivých panelů. Nejsou zde použity klasické švy, které mohou při velkém dešti prosáknout. Další devízou je odolnost. Právě tento nárok je pro tuto firmu tak důležitý, že ho najdete i ve jménu Dura=durable=odolný. Když jsme u jména tak Api znamená včela. Tu najdete ve znaku firmy a ornamenty včelí plástve jsou vyobrazeny na brašnách. V neposlední řadě zaujme lehkost brašen.

V nabídce Apidura najdete tři řady brašen – Backcountry (brašny určené pro horská kola), Expedition (brašny určené pro dlouhé vyjížďky na silničním nebo gravel kole) a Racing (ultralehké brašny, které jsou uzpůsobeny pro závodní použití).

 

Horní rámové brašny

Základní typ brašny (zvané top tube pack) nejen na bikepacking, ale i na běžné používání. Jsou to malé příruční brašny umístěné na horní rámové trubce u hlavové trubky. Nejčastěji v nich najdete různé snacky, elektroniku nebo prostě jen klíče a drobnosti. Existuje dvojí uchycení této brašny. Prvním způsobem jsou klasické pásky na suchý zip. Velkou výhodou je, že jsou snadno odnímatelné. Montáž i demontáž zabere doslova pár vteřin. Doporučuji rám v místě upínacích pásků podlepit ochrannou fólií, aby se zamezilo případnému poškrábání rámu. Druhým způsobem je uchycení pomocí dvou šroubů (bolt on). Pro použití tohoto typu brašen je potřebná montáž na rámu. Výhodou je pevnější uchycení k rámu, nevýhodou časově náročnější montáž i demontáž. 

Řada Racing disponuje magnetickým zavíráním této brašničky pro snazší a rychlejší otevírání, které je vyžadováno při závodním použití. Ostatní řady (Backcountry, Expedition) mají zapínání na klasický zip. Slovo klasický je trochu zavádějící. Jedná se o pogumovaný zip, který je samozřejmě voděodolný. To však má za následek trochu specifické ovládání. To v praxi znamená, že jde zip trochu hůře rozepnout nebo zavřít a je potřeba si najít správný grif. Ohromnou výhodou těchto brašen Apidura je přítomnost otvoru na kabel pro dobíjení elektroniky za jízdy a to bez ztráty voděodolnosti. Vnitřní polstrování ochrání obsah brašničky před poškrábáním, což v případě brašny typu “bolt on” opravdu oceníte.

Rámové brašny

Brašny, které se montují do rámového trojúhelníku lze rozdělit do dvou typů. Prvním typem je “frame bag”. Jedná se brašnu, která zakrývá pouze část prostoru, v rámu tedy zbyde místo pro láhev (nebo láhve) s pitím. Druhým typem je “full frame bag”, která zcela vyplní prostor rámového trojúhelníku. Absenci košíků a lahví Apidura řeší možností umístění hydrovaku přímo do této brašny, který je modelován tak, že přesně zapadne do tvaru brašny. Upínání tohoto typu brašen je řešeno pomocí stahovacích pásků. Opět platí to, že je dobré rám polepit ochrannou fólií proti případnému poškrábání. Výhodou rámových brašen Apidura je přítomnost zipu na obou stranách brašny pro lepší přístupnost k jejímu obsahu.

 

Řidítkové brašny

Řidítkové brašny “handlebar pack” lze jednoduše rozdělit do dvou kategorií dle obsahu. Nízko objemové brašny (běžně okolo 2l) slouží k převozu drobného nákladu jako je jídlo a elektronika. Zkrátka věci, které potřebujete mít rychle po ruce. Tyto brašny jsou v přední části vybaveny úchytem na světlo. V nabídce Apidury je i brašna na nástavce řidítek “Aerobar pack”, které jsou známy např. z triatlonu nebo časovek. Tyto nástavce jsou využívány při ultra dlouhých vyjížďkách nebo závodech pro lepší, respektive variabilnější posed. Druhým typem řidítkových brašen Apidura jsou více objemové brašny. Jsou vhodné pro převoz například náhradního oblečení, nebo vybavení pro spaní. Ty jsou rolovací a uzavíratelné z boku a jsou opatřeny stahovací gumou pro případné připevnění dalšího vybavení, jako bunda a podobně.

 

Podsedlové brašny

Řekl bych, že se jedná o základní a nejrozšířenější brašnu ve výbavě každého bikepackera. V tomto typu brašen se dá převážet spaní nebo náhradní oblečení v závislosti na délce výletu. Upínají se za lyžiny sedla a sedlovku. V případě použití teleskopické sedlovky je u Apidury třeba použít adaptér, který zamezí poškrábání nebo “oleštění” eloxu na pístnici. Jedná se o rolovací brašnu, což znamená, že i když povezete poloprázdnou brašnu, tak si velikost uzpůsobíte velikosti nákladu. Řady Backcountry, Expedition jsou vybaveny stahovací gumou pro připevnění dalšího vybavení a mají větší objemy. Řada Racing stahovací gumu nemá a je vyráběna v menších objemech. Všechny tři řady disponují úchytem pro zadní blikačku pro větší bezpečnost.

Dalším typem podsedlové brašny od Apidury je “tool pack”. Malá a praktická brašnička o objemu 0,5l je vhodná na každodenní ježdění a vejde například duše, montpáky, CO2 bombička, knotovač a multiklíč. Opět je vybavena úchytem pro blikačku.

 

Tomáš Dražan

Autor článku
Ahoj, jmenuji se Tomáš a u Joy.bike pracuji jako produktový a marketingový specialista. Píšu texty, články a občas mě můžeš vidět i na prodejně v Hradci Králové. 

Související produkty

×

Splátková kalkulačka ESSOX