Představení - Trailoví pevňáci

Hledáš  kolo, které zvládne lehčí trail, výlet s rodinou nebo hravé kolo, které je jako doma na singletracích? Pak právě pro tebe je určený trailový pevňák. Výhodou pevňáků je jejich konstrukční jednoduchost. To v praxi znamená, že absencí tlumiče odpadá náročnější servis o samotný tlumič, čepy a ložiska. Jízda na něm je zábavnější, ale co se techniky jízdy trochu specifická. Co je potřeba říct, že tato kola nejsou stavěná na těžké endurové tratě nebo velké skoky. Na rozdíl od celoodpružených kol tolik neodpouští chyby, ale jízda na singletrailu je rychlejší. Rychle nahoru a svižně dolů. Tak by se v kostce dala specifikovat jízda na těchto kolech.

 

Trek Roscoe

Prvním modelem, kterého si dnes představíme je z dílny amerického Treku, konkrétně model Roscoe. Jedná se o klasického představitele trailových kol. To znamená zdvih odpružené vidlice 120-140mm (v závislosti na modelu), teleskopickou sedlovku a samozřejmě geometrii uzpůsobenou jízdě v terénu. Hliníkový rám pojme pláště až do rozměru 29x2,6”, které značně pomůžou s pohodlím. Všechny modely Roscoe jsou vybaveny pevnými osami a to jak vzadu na rámu, tak i na vidlici. To v praxi znamená požadovanou tuhost celku. Ráfky jsou kompatibilní s bezdušovým použitím, a to opět u všech modelů. V kombinaci se širokými plášti dělá z tohoto kola pohodlného pracanta se širokou škálou použití. 

Cannondale Habit HT

Dalším americkým zástupcem trailových pevňáků je Cannondale se svým modelem Habit HT. Doposud byla modelová řada Habit charakteristická pro celoodpružená kola. Novinkou pro rok 2023 je právě tento pevňák, který je nabízen ve třech variantách. Vždy se jedná o bytelný hliníkový rám s geometrií uzpůsobenou pro trailové ježdění. Pevné osy u všech modelů, zdvih vidlice 130mm, teleskopická sedlovka, vnitřní vedení bowdenů a ráfky pro bezdušové provedení u každého modelu jsou hlavními markanty Habitu HT.

GT Zaskar LT

Posledním americkým zástupcem je GT Zaskar LT. Přepracovaný rám s typickým znakem zvaným Triple triangle, který je však funkčním prvkem pro snížení flexe zadní stavby. To v reálu znamená, že vibrace od zadního kola se nepřenášejí do sedlové trubky, ale až za ni, do horní rámové trubky. Vidlice se zdvihem 130mm a pevnou osou, teleskopická sedlovka a ráfky pro bezdušové použití. Pro zachování čistoty vzhledu rámu je kabeláž vedena vnitřkem.

Qayron Spyro MKII

Česká značka Qayron přispěla svou troškou do mlýna trailových pevňáků svým modelem Spyro. Jedná se o hliníkový rám vybavený pevnou osou a ani zde nechybí vnitřní vedení bowdenů. Vzduchovou vidlicí se zdvihem 130mm a pevnou osou disponují všechny modely Spyra. Nechybí ani teleskopická sedlovka, se kterou bude každá jízda jistější a zábavnější. Ráfky pro bezdušové provedení jsou i zde u všech dostupných modelů.
Pořád si ještě myslíš , že při jízdě na trailech nezbytně potřebuješ celoodpružené kolo?

×

Splátková kalkulačka ESSOX