Jak správně vybrat dětské kolo?

DSC00595 deti

Pokud má mít vaše dítě radost z jízdy na kole je velmi důležité zvolit pro něho tu správnou a optimální velikost dětského kola.

 

Důležitým faktorem při výběru je proto hlavně výška dítěte a samozřejmě také jeho věk. Starší děti totiž musí na kole zvládnout používat ruční brzdy a přehazovačku. Další důležitou věcí při výběru by měla být hmotnost kola, která výrazně ovlivňuje pocit z jízdy a dobrou manévrovatelnost. Nejdůležitější kritéria pro správný výběr dětského kola pak podrobněji popisujeme dále v článku v jednotlivých odstavcích, tak jim věnujte svou pozornost.

Kola určena svou stavbou dětem se nejčastěji rozdělují podle průměru kol od nejmenší 12” velikosti u odrážedel až po velikost 27,5” u juniorských kol. Jsou dobře ovladatelná, odolná a je na nich použít dětský design. Dětská kola se vyrábí zhruba do 14 let věku, pak už děti většinou přesedají na kola určená pro dospělé.

Nepodceňujte výběr dětského kola

Správný výběr dětského kola je nejdůležitější věcí při cyklistických začátcích vašeho dítěte. V případě, že vyberete hned na začátku špatnou velikost, může to vašemu dítěti ježdění na kole znechutit a těžko ho pak budete lákat na další cyklistické výlety. Proto vybírejte velmi pečlivě a věnujte výběru dětského kola svoji pozornost i čas. Níže vám popíšeme nejdůležitější faktory pro výběr toho správného kola pro vašeho cyklistu.

Dětské kolo ve správné velikosti

Dětské kolo rozhodně nikdy nekupujte větší, s tím že do něj dítě později doroste. Takové kolo dítě nemusí při jízdě zvládat a tím pádem ho jízda nebude bavit a nebude na kole chtít ani později jezdit. Správnou velikost kola jednoduše poznáte tak, že když dítě stojí při rozkročení nad horní trubkou rámu, zbývá mu ještě nad rozkrokem asi na dlaň místo. Dítě by také mělo bez problémů dosáhnout nohama na pedály a ze sedla na řídítka. U menších kol pak také nohama na zem. Pokud dítě na pedály nedosáhne ani u nejmenšího kola, případně jízdu na kole ještě nezvládá začněte na odrážedle. 

Rozhodně doporučujeme dětské kolo před samotným nákupem vyzkoušet. Pokud si nejste při objednávání jistí, jakou velikost kola zvolit vyzkoušejte na naší kamenné prodejně více velikostí. Budete tak mít jistotu, že bude vaše dítě spokojeno a vy samozřejmě také.

Hmotnost kola je velmi důležitá

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru dětského kola je jeho hmotnost. Zde platí jednoduché pravidlo, že čím je kolo lehčí, tím je pro dítě lépe ovladatné a jízda je pak i výrazně bezpečnější. 

Při výběru a zkoušení kola před koupí pak můžete nechat dítě s kolem manipulovat a sledovat, zda zvládne samo kolo položit na zem a zase jej zvednout. Tak si ověříte, že kolo není pro vaše dítě příliš těžké. Lehčí kola mají často komponenty a rám z hliníkových slitin, ale jsou většinou o něco dražší. Některá levnější kola naopak bývají osazena různými komponenty z těžkých materiálů, jako např. blatníky, a můžou být díky tomu výrazně těžší. Další zátěží u menších kol mohou být i balanční kolečka. Mnoho rodičů je dětem nechává ale pro dítě jsou spíše přítěží a mají negativní vliv i na samotné učení jízdy na kole. Děti se s nimi nenaučí správně držet rovnováhu a zpomalují tím celý proces učení. Pro trénink rovnováhy je ideální začít již od útlého věku na odrážedle, z kterého je pak přesun na malé kolo výrazně jednodušší.

Správný posed

Správný posed na dětském kole je velmi důležitý. Dítě by mělo bez problémů dosáhnout ze sedla na řidítka a zároveň při mírném naklonění rámu do strany špičkami nohou na zem. Sedlo nesmí být moc vysoko a zároveň ani moc nízko, protože při šlapání jsou potom kolena moc vysoko a kolo se díky tomu při jízdě naklání a je těžší udržet rovnováhu. Zároveň je šlapání při tomto způsobu jízdy velmi nepohodlné a namáhavé. Správnému nastavení posedu proto věnujte svoji pozornost a čas.

Nezapomeňte na cyklo doplňky

Bezesporu nejdůležitějším doplňkem dítěte je samozřejmě cyklistická přilba, bez níž by dítě do 18 let nemělo ani vyjet na silnici. Cyklistické helmy prodávané v České republice musí splňovat normu ČSN EN 1078. Štítek s touto normou by měl být na každé helmě a je dobré toto zkontrolovat, zejména při nákupu neznačkových levných helem. Dalším vhodným doplňkem jsou i cyklistické rukavice, které chrání dítě před odřeninami v případě pádu a sají pot, takže v nich nekloužou ruce z řídítek. K dalším vhodným doplňkům patří odrazky, pro dobrou viditelnost ve tmě, košík s cyklistickou lahví a v neposlední řadě třeba také zvonek.

Pokud si ani po přečtení tohoto článku nejste výběrem zcela jistí, navštivte nás na našich kamenných prodejnách a náš vyškolený personál vám s výběrem správného dětského kola rád poradí.

Hodně štěstí při výběru!

×

Splátková kalkulačka ESSOX