Jak zjistit a vybrat správnou velikost kola: Kompletní průvodce

Výběr správné velikosti kola je leckdy zapeklitý oříšek. V našem průvodci se dozvíš, jak vybrat správnou velikost kola nebo jak změřit velikost rámu kola. Na co si dát při výběru velikosti pozor? Takové kolo ti pak bude dělat jen radost bez žádných bolestí.

Video

Výška postavy - jak se správně změřit

Pro výběr správné velikosti kola je třeba znát svoji přesnou výšku. Pokud se potřebuješ změřit, tak ti postačí rovná zeď, kniha, tužka a metr. Postav se bez bot zády ke zdi, knihu si opři o hlavu kolmo o zeď. Opatrně odstup od zdi, ale dávej pozor abys nepohnul/a knihou a tužkou si na zeď označ místo pod knihou. Následně změř vzdálenost od podlahy po vyznačenou rysku.

U každého kola na našem e-shopu je uvedena tabulka velikostí, podle které snadno zjistíš vhodnou velikost kola vůči své výšce.

Výška rozkroku

Tento údaj sice není u dospělých kol nezbytně nutný, ale například značka Trek jej uvádí ve svých tabulkách velikostí a usnadňuje tak pomoc s hledáním správné velikosti kola.

Výška rozkroku je však důležitá při výběru vhodné velikosti dětského kola.

Výběr velikosti

Při výběru nového kola je nejdůležitějším faktorem pro spokojeou a bezpečnou jízdu vybrat správnou velikost. Je až neuvěřitelné, kolik lidí jezdí na špatné velikosti kola a ani netuší, jakou velikost kola by měli správně sedlat. Proto je potřeba výběru věnovat maximální pozornost. Špatná velikost a nastavení kola může vést až ke zdravotním problémům například s koleny nebo zády.

Jak změřit velikost kola

Pokud potřebuješ změřit velikost kola, tak jsou dva hlavní údaje. Prvním je délka sedlové trubky a druhým je tzv. efektivní délka rámu. Tedy vodorovná přímka od středu hlavové trubky po střed sedlovky.

Označení velikosti kola

Velikost horských kol bývá často udávána v palcích sedlové trubky. Například pokud výrobce udává velikost rámu 17”, tak tuto hodnotu vynásobíme číslem 2,54 a vyjde nám délka sedlové trubky 430mm.

U silničních kol a gravelů je označení trochu jiné. Výrobci udávají délku sedlové trubky. Tyto hodnoty jsou v centimetrech, například velikost rámu 54 cm.

#produkty#/gravel/

V dnešní době ale převládá jednodušší písemné označení S, M, L, XL, stejně jako u oblečení. 

Geometrie kola

Každé kolo a každá velikost má svou specifickou geometrii kola. Jedná se o rozměry a úhly rámu, které mají vliv i na jízdní vlastnosti. Správně zvolenou geometrií výrobci kol docílí například u trailových nebo enduro kol lepších vlastností ve sjezdech nebo naopak u klasických XC cross-country kol snazšího zdolávání prudkých výjezdů. 

Pokud geometrii nerozumíš nezoufej. Navštiv nás na naší prodejně a my ti poradíme a vybereme spolu vhodnou velikost.

Jaké jsou důležité rozměry při výběru kola

Jsou určité rozměry, které vypovídají o správné velikosti. Člověk nemusí mít v ruce ani metr a některé z nich pozná na první dobrou. Na co se tedy zaměřit?

Výška rámu

Nejzákladnějším parametrem výběru správné velikosti kola je výška horní rámové trubky. Při obkročení kola se horní rámová trubka nesmí dotýkat rozkroku. Správně by mezera mezi horní rámovou trubkou a rozkrokem měla být cca 3-5 cm. Jedná se o bezpečností prostor při manipulaci s kolem např. sesedání nebo podklouznutí v terénu.

Délka rámu

Druhým důležitým parametrem, se kterým se ale dá volbou vhodných komponentů pracovat je délka rámu. Nikdo nechce být na kole natažený nebo si naopak “kopat” koleny do řidítek. Nicméně platí, že drobné přizpůsobení vyhovující délky rámu lze dosáhnout například výměnou představce a posunem sedla v předozadní linii.

Reach

V geometriích kol najdeš hodnotu reach, která je v dnešní době nejvíce vypovídající rozměr. Jedná se o vodorovnou přímku od vrchní části hlavové trubky po kolmici středové složení. Pomocí této hodnoty můžeš kola vzájemně porovnávat. 

Stack

Na údaj reach je úzce navázaná hodnota stack. Jedná se o vertikální výšku od středového složení k hlavové trubce. Tedy stejných bodů jako reach. Tyto dva rozměry poskytují dobrou představu o tvé jízdní poloze. Vždy je ale dobré porovnávat dvě kola ze stejné kategorie (například dvě enduro kola, apod…). 

Tip: “Označení rámu v písemné nebo číselné podobě (M/17”,...) nemusí být vždy vypovídající. Nejpřesnějšími ukazately jsou rozměry reach a stack. Těmito údaji můžeš porovnat více kol a jednoduše zjistit, které ti bude vyhovovat nejvíce.” radí Jakub Sychra, vedoucí prodejny Joy.bike v Hradci Králové.

Výška sedla

Výška sedla je další důležitý parametr. Pokud vlastníš víc kol, tak by výška sedla měla být u všech stejná, nebo velmi podobná. Tato hodnota se měří od středu klik po vrch sedla. 

Tip: “Pokud výšku sedla znáš, tak nastavení nového kola při zkoušení velikosti je hračka.” radí Jakub Sychra, vedoucí prodejny Joy.bike v Hradci Králové.

Problémy s výběrem velikosti

Lidé s drobnými konstitučními odchylkami mohou být při výběru správné velikosti kola značně limitování. Nejvíce se tento limit dotýká cyklistů, kteří mají krátké nohy. V praxi to znamená, že dle tabulek podle výšky jim vyjde určitá velikost kola, ale když jej obkročí, mají horní rámovou trubku až… Tedy nemají mezi rozkrokem a horní rámovou trubkou výše zmíněné 3-5 cm a menší velikost je jim krátká. Tady doporučujeme řídit se pocitem a zvolit to kolo, na kterém se cítíš lépe.

Co když jsem na pomezí dvou velikostí?

Toto je celkem běžná otázka a odpověď na ní nemusí být jednoznačná. Obecně platí, že menší rám bude, hlavně v případě horských kol, hravější. To znamená, že bude obratnější v zatáčkách a technických pasážích. Větší rám bude stabilnější ve sjezdech a pohodlnější při delších vyjížďkách. 

Nastavení výšky sedla

Správné nastavení kola je stejně důležité jako výběr správné velikosti. Jednou z obecných rad je “metoda lehce pokrčené nohy”. Pokud je noha na pedále v dolní úvrati (na 6-ti hodinách) měla by být noha lehce pokrčená.

Jak si upravit kolo aby lépe “sedělo”?

U nového kola se může stát, že některé komponenty nemusí vyhovovat potřebám jezdce. Nejčastějším komponentem, kteří si cyklisté mění na svých kolech je představec. Mění se hlavně kvůli délce, ale i s vyhovujícím sklonem. Sportovně ladění jezdci většinou sáhnou po představci s větším sklonem, aby se řidítky dostali níže a docílili agresivnějšího posedu. Naopak rekreační jezdci, kteří hledají hlavně pohodlí si namontují představec obráceně a docílí tím pohodlnějšího posedu. 

Dalšími komponenty, kterými si často cyklisté přizpůsobují svá kola jsou sedlovka a hlavně sedlo.

U sedlovky se nejčastěji řeší tzv. offset, tedy o kolik mm je střed uchycení sedla vychýlen oproti středu sedlové trubky.

U sedel je situace s výměnou komplikovanější. Každému vyhovuje jiný tvar sedla a nejde s jistotou říci, že měkčí sedlo bude vždy pohodlnější. Pokud ti sedlo nesedí, je potřeba je zkoušet, což může být finančně nákladné a zdlouhavé. Existují ale testovací sady, které některé značky nabízejí pro vyzkoušení. 

Velikosti dětských kol

U dětských kol se neuvádí velikost rámu, tak jako u dospělých, ale průměr ráfků kol v palcích. Odpovídající průměr kol zjistíš ve velikostních tabulkách výrobců, které uvádějí výšku dítěte, věk nebo výšku rozkroku. Pro správný rozvoj dovedností malého cyklisty je nezbytné aby kolo rostlo společně s dítětem. Není tedy vhodné kupovat větší kolo s myšlenkou, že do něj časem doroste. Je totiž pravděpodobné, že ho dítě nezvládne bezpečně ovládat a nebude na něm chtít jezdit. 

#produkty#/detska-kola-a-odrazedla/

10 nejčastějších chyb při výběru velikosti kola

Nikdo učený z nebe nespadl, ale díky tomuto článku se můžeš vyvarovat chyb při výběru správné velikosti kola. Přikládáme seznam těch nejčastějších chyb, které jsme během naší praxe zaznamenali.

1. Ignorování velikosti těla

Opomíjení důležitých faktorů jako je výška jezdce, délka nohou a dosah rukou. Nesnaž se slepě vybírat na sílu. Pokud měříš dva metry nehledej kolo velikosti S jen proto, že chceš být v terénu obratnější.

2. Přehnaný důraz na velikost kol

Zaměřování se více na velikost kol než na velikost rámu. Pokud je u modelu (většinou se jedná o menší velikosti) dostupných více průměrů kol, je dobré vyzkoušet si oba. Běžně se může stát, že se ženy bojí velkých 29” kol a předem tuto variantu zavrhnou.   

3. Přihlížej ke stylu jízdy

Volba velikosti kola podle obecných pokynů bez ohledu na zamýšlené použití, například závodění, dojíždění nebo horská cyklistika. Například pokud hodláš jezdit pouze rekreačně, nevybírej ze závodních kol, které mají agresivnější posed. Takové kolo ti nebude vyhovovat, což může vést k tomu, že radost z jízdy na něm bude minimální.

4. Opomenutí zkušební jízdy

Nezapomeň na zkušební jízdu k ověření pohodlí a správného přizpůsobení kola. Před koupí nového kola si ho pořádně projeď. U nás v Joy.bike ti ho půjčíme ven, kde si vyzkoušíš, jestli ti sedí velikost a chápeš veškeré ovládací prvky.

5. Špatná interpretace tabulek velikostí

Nesprávné nebo nejasné následování tabulek velikostí od výrobce. Tabulky velikostí jsou důležitým pomocníkem při výběru správné velikosti. Měj ale na paměti, že uvedené hodnoty jsou orientační. Nejlepší je kolo si u nás přímo vyzkoušet.

6. Ignorování geometrie kola

Podcenění důležitosti geometrie kola a jejího vlivu na pohodlí a jízdní vlastnosti. Geometrie kola je důležitou součástí výběru kola. Pokud máš k porovnání více kol nezaměřuj se jen na to, že se ti nějaké líbí víc i když ti velikost příliš nevyhovuje.

7. Slepá důvěra v doporučení obchodu

Spoléhání se pouze na rady z obecných sportovních obchodů bez dalšího zkoumání. Ani prodavač nemusí vždy správně poradit. Dávej si pozor na to, aby tě netlačil do velikosti kola, na kterém se necítíš komfortně. 

8. Opomenutí nastavení kola po koupi 

Neprovedení potřebných úprav sedla, řídítek a dalších komponentů po zakoupení kola. Neboj se úprav nového kola. Pokud se ti nesedí dobře na sedle, neboj se vyzkoušet jiné. Pokud jsou na tebe moc široká řidítka, zkus je zkrátit. V nastavení a přizpůsobení kola ti rádi pomůžeme.

9. Nákup na růst

Kupování příliš velkého kola pro děti s očekáváním, že do něj dorostou, což může být nebezpečné. Pokud dítěti rodiče koupí větší kolo, než by mělo správně mít, velmi pravděpodobně se stane, že ho ze začátku nezvládne bezpečně ovládat. Hrozí úraz nebo to, že vaše dítko nebude bavit na něm jezdit.

10. Ignorování zkušeností jezdce

Nezohlednění úrovně zkušeností jezdce, což může ovlivnit výběr ideální velikosti kola pro optimální kontrolu a pohodlí. Zkušení jezdci si mnohdy vybírají trochu jinou (většinou menší) velikost, než by správně měli mít. Díky svým zkušenostem jsou schopni s kolem lépe pracovat v náročnějším terénu. Méně zdatnému cyklistovi však tato strategie výběru nemusí vyhovovat a na novém kole se bude spíš trápit.

Nevíš si rady?

Stále ti není něco jasné? Nevíš si rady s výběrem správné velikosti tvého nového kola? Nevadí. Neváhej nás kontaktovat a my ti poradíme tak, aby tvůj výběr byl co nejjednodušší. Postaráme se, aby ti tvé nové kolo padlo jako ulité.

Tomáš Dražan

Autor článku
Ahoj, jmenuji se Tomáš a u Joy.bike pracuji jako produktový a marketingový specialista. Píšu texty, články a občas mě můžeš vidět i na prodejně v Hradci Králové. 
×

Splátková kalkulačka ESSOX