Jak správně vybrat helmu na kolo?

Na kolo vždy s helmou! Helma je nejdůležitější součástí výbavy každého cyklisty a bikera! Poranění hlavy jsou každoročně tisíce a podle statistik cyklstická helma snižuje riziko vážného zranění hlavy až o 69%! Na základě výzkumu provedeného Centrem dopravního výzkumu, v.v.i., bylo zjištěno, že by k 37% smrtelných případů nemuselo vůbec dojít, kdyby dotyční cyklisti měli na hlavě helmu!

Nechceme vás strašit, ale motivovat k pravidelnému nošení a správnému nasazení cyklistické helmy! Jak se říká: “Kdo je připraven, není překvapen”. U nás dle platné legislativy musí helmu používat každý cyklista mladší 18 let. Dospělí sice tuto povinnost nemají a je čistě dobrovolná, ale dle již výše popsaných faktů, je dobré ji nosit.

Ale jak vlastně vybrat tu správnou helmu? Na to se vám pokusíme odpovědět v tomto článku.

 

KATEGORIE PRO VÝBĚR CYKLISTICKÝCH HELEM

Pokud už vybíráte helmu, tak popřemýšlejte k jakému účelu ji budete používat. Budete ji nosit na cyklovyjížďky nebo do lesa na traily? Potřebujete helmu k horskému kolu nebo jezdíte na silničce? Tyto a další otázky by vás měly navést ke kategorii helem z které budete vybírat. Pro jednodušší přehled uvádíme základní kategorie pro výběr cyklistické helmy.

 

SILNIČNÍ HELMY

Silniční helmy mají aerodynamický tvar a jsou určeny pro jízdu na silničních, ale i krosových nebo gravel kolech. Mají nízkou hmotnost a velký počet větracích otvorů, aby v helmě při letních dnech nebylo horko.

MTB HELMY


MTB helmy se konstrukčně podobají silničním, ale jsou zpravidla robustnější a mají štítek proti slunci. Některé do drsnějšího terénu mají i protažený týl, který lepe kryje zadní část hlavy. Stejně jako u silničních helem je i u MTB helem snaha o co nejmenší hmotnost a co nejlepší odvětrání helmy. MTB helmy se samozřejmě dají použít i pro jízdu na silnici nejen v terénu.

INTEGRÁLNÍ HELMY PRO ENDURO, SJEZD A FREERIDE

Integrální helmy neboli celoobličejové se používají zpravidla do těžkého terénu, na skoky a sjezd. Vzešly z motocyklových helem za účelem co nejlepší ochrany hlavy a obličejové části. Konstrukce těchto helem je přizpůsobena pro co největší ochranu a bezpečnost. Tyto helmy jsou robustní a tím i těžší, než předchozí kategorie. V dnešní době jsou již integrální helmy s odnímatelnou přední částí, která chrání čelist. Hojně se využívají u enduro ježdění, tedy ježdění v těžkém a nebezpečném terénu.

DÁMSKÉ A DĚTSKÉ HELMY


Tyto helmy byly vytvořeny na základě rozměrů a fyziologie dámské a dětské hlavy. Rozměry dámských hlav jsou o něco menší, než je tomu u pánských modelů a liší se samozřejmě i designem a celkovou barevností. U dětských helem najdete i bezpečnostní prvky, jako např. reflexní samolepky, či světýlka pro větší viditelnost.

BMX HELMY

BMX helmy poznáte zpravidla podle kulatého tvaru helmy bez štítku. Mají specifický design, který je nejblíže fanouškům skateboardingu. Kvůli vzhledu je trošku potlačeno odvětrání těchto helem. Tyto helmy jsou oblíbené v tzv. “streetových” disciplínách, tedy freestylovém ježdění po městě a skocích. Helmy se často používají i při bruslení nebo již ve zmíněném skateboardingu.

SPECIÁLNÍ HELMY

Existují i další typy helem. Např. speciální aerodynamické helmy pro časovku nebo triatlon. Případně i jiné speciální disciplíny. Ovšem tyto helmy nejsou moc rozšířené a jsou určené spíše pro závodní jezdce.

 

PODLE ČEHO HELMU VYBÍRAT?

Jedna z nejdůležitějších věcí je, aby vám helma správně seděla na hlavě a měli jste správnou velikost. Neměla by vás nikde tlačit, ale neměla by se ani na hlavě hýbat. Opravdu není příjemné, když vám helma v terénu padá do očí a vy si ji musíte stále dokola spravovat.

Pokud vám helma na hlavě správně nesedí, nemůže vás ani chránit a jízda s touto helmou je nebezpečná. Proto je nejlepší zajít do specializované prodejny a vyzkoušet více typů helem a vybrat tu, která vám nejlépe padne.

Další důležitou věcí je správné a dostatečné odvětrání, v letních dnech může při špatném větrání dojít k přehřátí organismu a toho je třeba se vyvarovat. Na lehkou váhu neberte ani hmotnost helmy. Samozřejmě, že lehčí helma nabízí větší komfort, ale nesmí to být na úkor bezpečnosti.

Nikdy nekupujte helmu bez příslušných bezpečnostních certifikátů, tou nejdůležitější je norma ČSN EN 1078. Vyvarujte se pochybným eshopům a prodejcům. Vyberte helmu s co nejlepší ochranou. Existují speciální ochranné systémy jako např. MIPS, které mají zabránit poranění hlavy. To je vždy nejlepší konzultovat s odborníkem, který dané oblasti rozumí.

A samozřejmě vyberte vhodnou helmu dle toho, kde budete jezdit. Není nejlepší např. používat silniční helmu v těžkém terénu. Tyhle rady by ti měly pomoci vybrat tu správnou helmu.

 

DŮLEŽITÉ PRVKY A VLASTNOSTI CYKLISTICKÝCH HELEM

MATERIÁL
Cyklistické helmy jsou nejčastěji vyrobeny z tzv. extrudovaného polystyrenu (EPS) za pomocí tzv. in-mold technologie, tedy vstřikování polystyrenové pěny do tvrdé plastové skořepiny. Pro snížení hmotnosti při současném zachování pevnosti používají někteří výrobci dva druhy polystyrenové pěny s různou hustotou. Kvalitnější pak jsou ještě helmy, které jsou uvnitř polystyrenu vyztuženy pleteninou z různých materiálů, nejčastěji z karbonu, hliníku nebo kevlaru. Na trhu je také zcela nový materiál Koroyd, který je tvořen množstvím polymerových trubiček šestiúhelníkového průřezu, svařovaných k sobě. Tento materiál vykazuje jedinečnou schopnost plynule pohlcovat energii nárazu a to až o 35 % více než v helmách s běžně používaným EPS polystyrenem.

 

BEZPEČNOST
Cyklistické helmy prodávané v České republice musí splňovat normu ČSN EN 1078. Štítek s touto normou by měl být na každé helmě a je dobré toto zkontrolovat, zejména při nákupu neznačkových levných helem. Dle vědeckých studií bylo také prokázáno, že největším nebezpečím, které hrozí při pádu na kole, není samotný náraz hlavy do země, ale následně vzniklé rotační síly, které působí na mozek. Proto již většina renomovaných výrobců používá tzv. systém MIPS, který má tyto síly eliminovat. Tento systém využívá k pohlcení rotačních sil kluznou vložku mezi dvěmi vrstvami skořepiny helmy, ty se pak v případě pádů vůči sobě pootočí a zabrání tak působení rotačních sil na mozek.

 

SYSTÉM ZAPÍNANÍ
Kvalitní cyklistické helmy by měly mít možnost přizpůsobení prostoru kolem uší a nastavení délky řemínku pod bradou. Pásky by neměly být v kontaktu s ušima a neměly by tě tlačit.

ODVĚTRÁNÍ
Velmi důležité je u cyklistických helem i odvětrání, jak jsme již zmiňovali dříve, helmu budeš jistě používat i v horkých letních dnech a špatně odvětraná helma může být příčinou přehřátí organismu, takže se vyplatí toto nepodcenit. Většina velkých výrobců s tímto faktem pracuje a má různé systémy, které pracují na principu nasávání chladného vzduchu v přední části helmy a odvádění ohřátého vzduchu od hlavy v zadní části.

VÝSTELKY
Kvalitní helmy mají vyjímatelné vnitřní výstelky, které jsou většinou připevněny suchým zipem a jdou tak jednoduše vyjmout a vyprat, případně vyměnit za nové. Tyto výstelky také zvyšují komfort při nošení a jsou často vyrobeny z antibakteriálního materiálu, který ničí bakterie a zamezuje tvorbě zápachu.

VELIKOST
Většina cyklistických helem je vybavena mechanismem pro regulaci velikosti, nejčastěji kolečkem, kterým se velikost zvětšuje či zmenšuje dle potřeby. Vyjímkou jsou jen některé BMX nebo také sjezdové helmy. Jak jsme již psali, při výběru helmy je potřeba si ji pořádně vyzkoušet, aby na hlavě seděla, netlačila a nebyla volná. Většina výrobců má své vlastní velikost značené písmeny XS, S, M, L, XL - které udávají rozmezí obvodu hlavy, pro kterou je konkrétní velikost určena.

HMOTNOST
Hmotnost cyklistické helmy hraje také nemalý vliv na komfort a užívání. Helma je často používaná několik hodin a proto čím je váha menší tím lépe, samozřejmě za předpokladu toho, že je maximálně bezpečná. Zde se uplatňují nejlepší a nejlehčí materiály při konstrukci helmy - karbon, kevlar či Koroyd. Topmodely helem se pohybují kolem váhy 200 gramů, klasická váha je od cca 250 do 400 gramů, pokud nepočítáme integrální helmy, tam je obvykle váha vyšší.

 

KDY HELMU VYMĚNIT?

U cyklistických helem bývá garantovaná životnost do 5 let. Po uplynutí této doby už helma nenabízí stejnou úroveň ochrany, jako když byla nová. Velkou měrou se na ztrátě vlastnosti helmy podepisuje vliv slunečního záření, kdy UV paprsky mají největší vliv na degradaci materiálů, ztrátu jejich pružnosti a zvyšuje se také jejich křehkost.

Tedy po 5 letech se doporučuje helmu vyměnit za novou. Důležité je přitom zmínit, že pokud dojde k pádu a nárazu helmy do překážky, je potřeba helmu vyměnit okamžitě, i když helma vizuálně nejeví žádné větší známky opotřebení. Při dalším nárazu nebo pádu by totiž helma již nemusela plnit svou bezpečnostní funkci.

Na to prosím pamatujte!

Může jít o obrázek 1 osobě a jízdnímu kolu

Závěrem je třeba říci, že při výběru helmy buďte velmi pečliví, vyzkoušejte i více typů. Vyberte si tu, která vám na hlavě bude sedět nejlépe, bude se vám zároveň líbit a bude maximálně bezpečná.

Pokud si s výběrem nevíte rady, vyhledejte specializovanou prodejnu a prodejce, který vám poradí a se samotným výběrem pomůže. Tak teď máte všechny důležité informace a výběr už je na vás, tak šťastnou ruku a ideálně mnoho kilometrů bez nutnosti vyzkoušet vaši novou helmu!

×

Splátková kalkulačka ESSOX