Představení Cannondale Scalpel

Cannondale představil horkou novinku v podobě další generace modelu Scalpel. Nejrychlejší celoodpružené kolo mezi závodními páskami, ale také hravé trailové kolo. To vše je nový Cannondale Scalpel. Jaké jsou inovace nového modelu? Komu a kam je určený?

Videopředstavení

Jak to vlastně začalo

Historie Scalpelu se začala psát už v roce 2002, kdy Cannondale představil první generaci tohoto celoodpruženého kola a jednalo se o skutečnou revoluci v horských kolech. Už tehdy měl nejvyšší model vidlici Lefty s dnes již nemyslitelným zdvihem 80mm. Zadní stavba disponovala zdvihem 63mm. Od té doby se technologie a požadavky na kola samotná posunuly, ale stále platí, že model Cannondale Scalpel vytváří trendy v segmentu cross-country kol.

Zdroj: https://vintagecannondale.com/

Cannondale Scalpel Team 4000
Cannondale Scalpel 2024

Větší, delší…

Nový Scalpel narostl na zdvihu ze stávajících 100mm na 120mm. Ve skutečnosti se jedná o sloučení s verzí SE, která byla na pomezí kategorií maraton/trail, ale s novou geometrií. Úhel hlavové trubky je ještě položnějších 66,6° z původních 68° a úhel sedlové trubky je nově 75,5° oproti 74,5°. Delší reach dostane jezdce do ideální pozice při jízdě do kopce.

Nový rám

Na první pohled se může zdát, že rám neprošel nějakou zásadní změnou. Funkční věci přece netřeba měnit. Nejedná se tedy o revoluci, ale evoluci stávajícího modelu. Nový rám nabízí přepracovanou geometrii a také nové prvky, jako například nové vnitřní vedení bowdenů do rámu v hlavové trubce. Původní kónickou hlavovou trubku nahrazuje trubka s průměrem 1,5”, je zde tedy návrat ke kořenům Cannondale kol s Lefty vidlicí. Tímto rozšířením vzniká prostor pro integraci bowdenů. Nejvyšší modely Scalpel LAB71 a Scalpel 1 jsou osazeny karbonovým kombem řídítek a představce, kde je integrace ještě znatelnější. Ostatní modely jsou osazeny klasickými řidítky a představcem přizpůsobeným pro vnitřní vedení bowdenů. 
Další novinkou je absence montáže pro nářadí Stash kit. Co zůstalo jsou osvědčené řetězové vzpěry FlexPivot, které suplují klasický čep.

Cannondale Scalpel 2024
Cannondale Scalpel 2024

Výbava jednotlivých modelů 

Nový Scalpel je nabízen v šesti variantách. Tři modely s vidlicí Lefty a tři modely s “klasickou” vidlicí. Všechny modely jsou osazeny teleskopickou sedlovkou.

Komu je určený?

Scalpel byl vždy závodní stroj, který ničí své soupeře na cross-country (XC) tratích. Jeho primárním teritoriem je mezi páskami, ale rozhodně to neznamená, že je určen jen pro závodníky. Pořídit si ho může každý, kdo hledá rychlé XC celoodpružené horské kolo, které se neztratí ani na lehčích trailech. 

Cannondale Scalpel 2024
Cannondale Scalpel 4

Nový Scalpel u nás

Jako jedni z prvních prodejců máme k dispozici nový model Cannondale Scalpel 4. Nabídne odpruženou vidlici Rock Shox SID, pohon Shimano Deore 1x12 nebo lehká zapletená kola s ráfky Stan's NoTubes Crest.

×

Splátková kalkulačka ESSOX