Jak správně vybrat boty na kolo?

PROČ SI POŘÍDIT BOTY NA KOLO?

Pokud to s ježděním na kole myslíte vážně, je třeba se na kolo pořádně vybavit. Ve vaší výbavě určitě nesmí chybět vhodné obutí na kolo. Líbí se vám barva a boty vám ladí ke kolu? Super, ale velmi důležité jsou hlavně kvůli pohodlí, zvýšení efektu šlapání, stabilitě nohy, držení chodidla na pedálu a v neposlední řadě i bezpečnosti.

Ať už jezdíte na silnici nebo v terénu, tak jsou tyto vlastnosti velmi důležité pro pohodlnou a bezpečnou jízdu. V současné době je na trhu nepřeberné množství různých druhů, typů a značek treter a bot na kolo. Jak se v nich vyznat? A jakou botu si vlastně vybrat? Na to se pokusíme odpovědět v našem článku.

KATEGORIE PRO VÝBĚR CYKLO BOT

Kde začít? Nejdříve se musíte zamyslet v jakém terénu se budete nejčastěji pohybovat. Budou to traily nebo cyklovyjížďky s rodinou? Budete jezdit na silnici, šotolině nebo v drsném terénu? To vám pomůže určit kategorii bot nebo treter na kolo, kde můžete vybírat.

Důležité rozhodnutí. Budete používat nášlapné pedály nebo pedály bez nášlapu (platformy)?

Tretry a boty pro nášlapné pedály doporučujeme jezdcům se zkušeností s těmito pedály nebo jezdcům s dobrou technikou jízdy v terénu. Také se bezvýhradně používají u silničních kol.

Boty bez nášlapů naopak doporučujeme spíše začátečníkům, cykloturistům nebo jezdcům, kteří jezdí v těžkém terénu, kde je potřeba v různých krizových situacích rychle sundat nohu z pedálů.

 

Není k dispozici žádný popis fotky.

 

ZÁKLADNÍ KATEGORIE CYKLO BOT A TRETER

MTB TRETRY A BOTY PRO HORSKÁ KOLA
Jak název napovídá, jedná se o obuv určenou pro jízdu v terénu a na nezpevněných cestách. MTB tretry mají nášlapnou, hrubou, tvrdou podrážku s velkým vzorkem. Ovšem pozor! Nejedná se o boty určené pro delší chůzi. Oproti tomu boty pro horská kola s hladkou podrážkou se speciální měkkou směsí jsou velmi pohodlné i na normální chození. Podrážka těchto bot obsahuje speciální měkkou směs pro lepší grip (přilnavost) bot na platformách. Tretry i boty mají většinou zpevněnou špičku pro větší bezpečnost při případném pádu.

SILNIČNÍ TRETRY
Silniční tretry mají hladkou a tvrdou podrážku pro maximální přenos síly z chodidla do pedálů. Jsou výhradně určeny pro šlapání a chůze v nich je velmi nepohodlná. Důraz je kladen na minimální hmotnost a velkou prodyšnost celé tretry. Tyto tretry využívají především sportovně ladění jezdci na silničních kolech.

TURISTICKÉ TRETRY A BOTY NA REKREAČNÍ POUŽITÍ
Cykloturistické tretry a boty jsou vhodné pro rekreační cyklisty. Jsou velmi pohodlné a příjemné na kole i při celodenním nošení. Oproti silničním a horským modelům jsou širší, měkčí a mají zpravidla podrážku uzpůsobenou pro pohodlné chození. Tretry pak mají zapuštěnější zámky pro nášlapy. Při chůzi tak zámek nenaráží o zem, jako u předešlých modelů. Pokud tedy budete své cyklo výlety kombinovat s pěšími, jsou tyto boty určeny pro právě pro vás.

DÁMSKÉ, DĚTSKÉ TRETRY A BOTY NA KOLO
Ve výběru treter a bot na kolo najdete i boty a tretry uzpůsobené pro dámskou a dětskou nohu. Liší se číslováním a barvou, ale co je důležitější, reflektují stavbu dámské a dětské nohy a dle ni jsou také vyrobeny. Dámská stavba chodidla je oproti mužské výrazně kratší a má menší patu. Proto jsou boty a tretry pro dámy vyráběny v menších velikostech a s výrazně užší patní částí, aby ženám noha za jízdy v botě neplandala.

SPECIÁLNÍ TRETRY A BOTY NA KOLO
V nabídce najdete i speciální typy treter či bot určené pro různé použití a sporty. Např. zimní cyklo boty a tretry nebo tretry pro triatlon, spinning či jiné sporty. Jsou uzpůsobeny pro dané podmínky nebo specifika různých sportovních cyklo disciplín.

 

Není k dispozici žádný popis fotky.

 

DŮLEŽITÉ PRVKY CYKLO BOT

SPRÁVNÁ VELIKOST BOTY
Primární účel cyklistických bot a treter je lepší přenos síly do pedálů, stabilita a držení nohy na pedálu. Pro správnou funkci je třeba vybrat si správnou velikost a tvar boty vhodné pro vaše chodidlo. Boty by měly být pohodlné, neměly by nikde tlačit, ale zároveň by měly perfektně sedět. Opravdu důležité je, aby se při jízdě v botě nepohybovala pata. Pozor! Každá značka může mít jiné číslování a tvar boty! Boty pořádně vyzkoušejte. Ideálně vzít několik podobných bot jiných značek a vyzkoušet, které sedí nejlépe. Případně si při výběru nechte poradit od odborníka ve specializovaném obchodě.

PODRÁŽKA
Pokud chcete mít co nejlepší přenos síly z nohou do pedálů, musíte mít tvrdou a tuhou podrážku. Čím víc je podrážka tvrdší, tím je cyklo bota či tretra sportovnější. Nejlepší sportovní tretry mají karbonovou podrážku, která je lehká a zároveň hodně tuhá. Nezapomeňte, že pokud chcete boty pro rekreační jízdu, bude vám stačit měkčí a ohebnější podrážka, která umožňuje i pohodlnou chůzi. Podle použití bot se liší i vzorek na podrážce. Čím více jsou tretry určeny do terénu, tím je vzorek na podrážce hrubší. U cyklo bot toto nemusí být pravidlem. Boty mají zpravidla hladkou podrážkou s měkkou směsí pro lepší grip na pedálu.

MATERIÁL
Podle toho, kde budete nejčastěji jezdit je dobré vybírat i materiál, z kterého je bota vyrobena. Důležitou vlastností v tomto případě je prodyšnost boty nebo třeba její nepromokavost. Velmi důležitý je také materiál podrážky a to hlavně u cyklo bot. Vhodně zvolená směs zaručuje skvělé držení boty na pedálu.

SYSTÉM ZAPÍNÁNÍ
Pro správné držení nohy v cyklo botě nebo tretře je také důležitý systém zapínání. U sportovně laděných modelů je nejčastěji používán tzv. BOA systém, tedy utahování pomocí odolného ocelového lanka, které se ovládá plastovým kolečkem, případně se objevuje i plastový pásek s ráčnovou přezkou doplněný suchými zipy. U rekreačních a volnočasových modelů se používají jako systém zapínání nejčastěji klasické tkaničky nebo suché zipy, případně jejich kombinace.

STÉLKA
Důležitou součástí dobré cyklo obuvi je také stélka, která splňuje několik funkcí. Má zajistit velmi dobrý komfort a zároveň snížit otřesy. Stélka také drží správnou pozici chodidla a tím zajišťuje i správný přenos síly do pedálů. Důležitá je pak i v rámci hygieny a prodyšnosti celé boty.


JAK SE STARAT A PEČOVAT O BOTY

Pokud chcete, aby vám boty co nejdéle vydržely, je potřeba jim věnovat patřičnou péči a starat se o ně. V případě, že je bota špinavá stačí ve většině případů otřít vlhkým hadříkem nebo očistit studenou vodou. V případě velkého znečištění můžeš použít i nějaké neutrální mýdlo, to ovšem nepoužívejte u kožené boty! Kožené boty stačí vyčistit suchým hadříkem nebo vhodným kartáčem.

Pokud budete boty vysoušet pamatujte, že by se měly nechat volně uschnout, rozhodně nedávat na radiátor či používat fén a ani přímé sluneční záření jim nebude dělat dobře. Raději je nechte uschnou ve stínu. Pokud nejsou boty dostatečně suché, tak boty nepoužívejte. Na údržbu bot pak používejte pouze přípravky určené pro daný materiál.

To jak se máte o botu starat a jakými prostředky ji ošetřovat, se obvykle dozvíte v přiloženém návodu na jejich údržbu při koupi bot. Pokud takový návod při koupi nedostanete, obraťte se na prodejce a vyžádej si ho. Správným zacházením s botami prodloužíš jejich životnost a bota se ti odvděčí správnou funkcí.

Výběr cyklo bot či treter neberte na lehkou váhu, budete v nich trávit spoustu času a jsou důležité pro váš dobrý pocit z jízdy. Pokud si nejste výběrem zcela jisti, nechte si poradit od odborníků. Teď už je to pouze na vás a tak přejeme dobrý výběr a spoustu naježděných kilometrů ve vašich nových cyklo botách!

×

Splátková kalkulačka ESSOX