Trek Ride Camp 2023

V předešlých dnech jsme se zúčastnili Trek Ride Campu-tedy testování nejen novinek v polském ski&bike středisku Gronie. Celé testování probíhalo formou faktického vyzkoušení kola v bikeparku, což je nejvíc vypovídající forma. Koukat na vystavené kolo a mluvit o jeho přednostech nedá to nejdůležitější, a to je zážitek. Největší pozornost samozřejmě upoutal nový Slash, tedy generace 6. K vidění byla ale téměř celá flotila značky Trek. 

Trek Slash, Gen6

Nejžhavější novinkou byl endurový Slash. Nový, přepracovaný rám o zdvizích 170mm, v mullet setupu a dominantní horním uložením čepu. Co to vlastně je horní uložení čepu, nebo-li high pivot? Hlavní čep je uložený nad středovou osou kola a při stlačení tlumiče se zadní osa lehce posune vzad a lépe přejede překážku oproti tradičnímu vertikálnímu pohybu. Když se ale zadní osa posouvá vzad, tak tahá za řetěz a vzniká tzv. “kickback” - tedy otáčení klik směrem dozadu. Tento jev je nežádoucí a je vyřešen horní kladkou, která ho eliminuje. Spodní kladka dělá to samé u řetězu vespodu. Dalším benefitem této platformy je možnost osadit zadní 29” kolo. Stačí pouze obrátit uložení tlumiče. Tento Slash je nabízen jak v hliníkové, tak i karbonové verzi.

 

Trek Supercaliber, Gen2

Další nedávno představenou je XC full Supercaliber. Hlavní změnou je navýšení zdvihu zadní stavby ze stávajících 60mm na nových 80mm. Drobnou změnou je pak zvýšení zdvihu vidlice ze 100mm na 110mm. Supercaliber je nabízen pouze v karbonovém provedení rámu.

Trek Fuel EX&EXe, Gen6

Další testovanou platformou byl trailový EX a jeho elektrická odnož EXe. Šestá generace tohoto modelu narostla zdvihově o jeden centimetr, tedy 140mm vzadu a 150mm vepředu. Jedná se o univerzála, který zvládne všechno, co si usmyslíte. Jízda v rozbitém trailu nebo na vyžehleném flowčku je zábavou. Do kopce se kolo stoupá s jistotou a bez zbytečné ztráty energie houpáním. 

Elektrická varianta EXe byla asi největším překvapením. Testovaná verze byla sice nejvyšším modelem z nabídky, ale platforma je stejná. Tichý, malý ale výkonný TQ motor s lehkou 360Wh baterií rozšíří akční rádius jezdce, nebo pomůže s výjezdem po stoupacím trailu tam, kde chybí lanovka. Katalogová váha ve velikosti M činí pouhých 18,45kg, komponentově srovnatelná verze bez motoru (Fuel EX 9.9 XX1 AXS) je 14,11kg.

Trek Top Fuel

Modelová řada Top Fuel není úplnou novinkou, ale na zajímavosti jí to neubírá. Top Fuel je na pomezí XC/trail, moderně je tato kategorie zvaná downcoutry. Tato platforma je tedy univerzálem, pokud nehledáte čistokrevný trail bike nebo enduro, ale hledáte pohodlné kolo třeba na celodenní výlety v terénu nebo XC závody na rozbitých tratích. 

O středisku…

Polské středisko Gronie leží nedaleko českých hranic (cca hodinu od Třince) a nabízí sportovní vyžití jak v létě, tak i v zimě. Samotný bikepark nabízí tři hlavní lajny (modrá, červená, černá), které jsou ještě rozděleny. Modrá “HipHopa” je pohodový, dlouhý flowtrail plný klopek, lavic a dvojáčků. Červený “Zbój” je přírodní kořenitý trail. Dalším červeným trailem je "Otik", který začíná na mezistanici a ke konci nabízí odbočku na černého “Otesanka”. HipHopa i Zbój vedou z horní stanice, která se nachází ve výšce 1205 m n.m. Černá “Bestyja” začíná na mezistanici, ze které jde jet i HipHopa. Stravovat se lze jak dole, na základně trailů, tak i na mezistanici, kde se nachází restaurace “Kuflonka”. Bikepark disponuje půjčovnou kol Trek.

 

#produkty#/horska-kola:trek/?order=price

×

Splátková kalkulačka ESSOX