Nejlepší trail centra a bikeparky v ČR

Chceš svou dovolenou strávit na biku a nevíš kam se vydat? V tomto článku ti přiblížíme a poradíme jaké bikeparky a trail centra navštívit nebo třeba jakým se vyhnout. Jaký je nejlepší bikepark a který je nejobtížnější? Na co si dát pozor?

Úvod

Pokud jsi nikdy nebyl/a v žádném bikeparku určitě se nemusíš ničeho obávat. Téměř všechny centra mají škálu trailů od nejlehčích, které se označují modrou barvou, až po ty nejtěžší černé. Střední obtížnost trailů je označena červenou barvou. Pokud vybíráš svůj první bajkpark zvaž to, jestli jsou pro tebe místní traily alespoň z větší části jezditelné. Ve většině bikeparků je lanovka, která ti pomůže pošetřit sílu na cestu dolů.

Karlovarský kraj

Krušné hory nenesou své jméno jen tak. Divoká příroda, náročné počasí během celého roku, ale i historie vryly všechny tyto aspekty i do svých nejznámějších bikeparků.

Trail Park Klínovec

Mezi Jáchymovem a Božím Darem leží středisko Klínovec. Stejnojmenná hora, která je vysoká 1244m nabízí nejen vyžití pro bajkery, ale i pro turisty a v zimě pro lyžaře. Bajkeři uvítají čtyři traily, které jsou rozděleny podle obtížnosti. Nezáleží jak zkušeným jezdcem jsi, tady si vybere každý. Užít si může každý na flow trailu Azur, který měří 10km až po zkušené enduristy nebo milovníky downhillu, kteří zvolí černý nebo oranžový trail. Zřejmě nejznámějším místním trailem (respektive úsekem) je tzv. Německá, která je součástí oranžového downhill trailu. 

 

Počet trailů: 4

Lanovka: Ano

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Trailpark Plešivec

Tady je Prokopovo. Známý český bajker Michal Prokop stojí za vybudováním tohoto trailparku a od toho se odvíjí i náročnost místních trailů. Plešivec se nachází cca 20km od Klínovce a jedná se o mladé, ale velmi progresivní středisko. Tuto lokalitu doporučujeme zkušenějším jezdcům, kteří zvládnou místní nálož převážně černých, tedy nejobtížnějších trailů. Dámská jména trailů ti budou po návštěvě ještě dlouho rezonovat v paměti.

 

Počet trailů: 5 hlavních, plus 4 další možnosti odboček

Lanovka: Ano

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Plzeňský kraj 

V Plzeňském kraji stojí za zmínku bikeparky Špičák a Bike X Zone Sušice. Obě destinace hostily již nejeden závod ať už v enduru nebo i downhillu. Krásná šumavská příroda a náročné traily. 

Bikepark Špičák

Nejstarší český bikepark, který je poměrně ortodoxní a náročný. Na místní lajně Struggle se jezdí downhillový IXS Cup a v okolí bikeparku i Česká Endurosérie. Proto pokud se sem chceš vydat, tak už musíš mít něco naježděno a stejně tě místní traily pořádně prověří.  

 

Počet trailů: 5 + airbag a skill zone

Lanovka: Ano

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Bike X Zone Sušice

V Sušici nenajdeš klasický bikepark s lanovkou, ale síť stezek, které jsou od sebe vzdálené vzdušnou čarou cca 2km. Na všechny si musíš dojet za své. Místní traily jsou pro zkušenější jezdce, kteří si zde užijí jak klopenky, tak i náročný enduro terén. Místní okolí je však vhodné i pro gravel biky.

 

Počet trailů: 3 + 1 navazující

Lanovka: Ne

Půjčovna: Ne

Oficiální web

Středočeský kraj

Ve středočeském kraji najdeme jen jeden bike park, který je od Prahy vzdálený cca 80km. Milovník singletrailů může ale zavítat i na Šemberské stezky, které se nacházejí u Českého Brodu. Oblíbenou lokalitou pro XC a trailové jezdce jsou i Koko stezky, které se nacházejí v Kokořínských lesích.

Monínec

Nejvýznamnějším bikeparkem ve středočeském kraji je areál Monínec, který je především známý pro lyžaře, ale v posledních letech zažívá velký boom i v bajkerském světě. Na své si zde přijde většina jezdců a nejdeš zde i family trail. Takže si zde můžeš užít fajn víkend s dětmi. Bikepark nabídne jak klopenky, flow trail, ale i lávky a skoky. Najdeš tu i dva wallridy.

 

Počet trailů: 3 hlavní trasy

Lanovka: Ano

Půjčovna: není uvedeno

Oficiální web

Šemberské stezky

Místní singletraily jsou vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak i pro zkušenější bajkery, kteří si zde najdou náročnější pasáže. Šemberské stezky jsou pohodovou lokalitou převážně s flowtraily. Nenajdeš tu lanovku, tak si budeš muset pošetřit energii i na místní stoupací trail.

 

Počet trailů: 6 + stoupací trail

Lanovka: Ne

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Liberecký kraj

Pokud s kolem zavítáš do libereckého kraje, můžeš využít nejen místní pohostinnost Jizerských hor, ale navštívit i místní bikeparky. Zajímavostí je i bikepark Bobovka, který se nachází v Tanvaldu, nenajdeš zde lanovku, ale můžeš si vyzkoušet jaká je jízda v bývalé bobové dráze.

Bikepark Ještěd

Tento bikepark je trochu specifický. Nabízí solidní zázemí, ale zároveň horší služby. Místní stavitelé jezdcům nabídnou dva hlavní traily ikonickou freeridovou La Spaghettu s množstvím skoků a černý El Masacre Downhill, na kterém se jezdí dlouhé roky závody. 
Připrav se, že pokud bude zrovna pršet, budeš jezdit na sklopené sedačce. 🙂 Můžeš zde využít slevu GoPass a něco málo ušetřit. Na druhou stranu parkovné na den tě vyjde na 200,-.

 

Počet trailů: 2 hlavní traily s odbočkami

Lanovka: Ano

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Tanvaldský Špičák

Za zmínku stojí i bikepark na Tanvaldském Špičáku. Je jednoduššího charakteru a je vhodný i pro méně zkušené jezdce, kteří si užijí místní pohodové klopenky a široké cesty. Dva hlavní traily, modrý a červený s těžší, černou vložkou. Dalším trailem je černý dočasný hrabankový trail.

 

Počet trailů: 2 hlavní traily, 1 krátký černý úsek a jeden “dočasný černý hrabankový trail

Lanovka: Ano

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Královéhradecký kraj

V královéhradeckém kraji stojí za zmínku dnes již ikonické Trutnov Trails, které se neustále rozrůstají. Najdeš zde i nové lokality, jako například traily v Hořicích, v Deštném nebo Říčkách v Orlických horách. 

Trutnov Trails

Uměle vytvořené traily jsou postaveny v lesích mezi Trutnovem a Bohuslavicemi a začaly vznikat v roce 2013. Od té doby se až neuvěřitelně rozrosty a pro nabídnou vyžití všem bajkerům. Na své si přijdou jak milovníci těch nejtechničtějších trailů až po rodiny s dětmi, které si užijí na modrých trailech, zvláště pak dlouhého Floutka. Na většině trailů jsou uměle vytvořené kamenité překážky, ale najdeš tu i lávky. Při návštěvě pamatuj, že tu není lanovka a na traily se musíš dostat za své. Slouží k tomu stoupací trail a pak kratší zkratka, která je zároveň i prudší.

 

Počet trailů: 18

Lanovka: Ne

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Pardubický kraj

I v pardubickém kraji nejdeš bikaparky, které stojí za to navštívit. Kromě níže uvedených středisek můžeš navštívit i Trailpark Bukovka, který se nachází kousek od Králíků v Červené Vodě.

Bike resort Peklák

Malý kopec v České Třebové s poetickým názvem Peklák nabídne na malém kopci spoustu zábavy. Najdeš tu ikonický mlýn a přescesťáky, ale i pohodové stezky pro děti. Toto středisko nabízí komplexní rozměr bajkování pro všechny. Můžeš si vybrat z velkého počtu trailů od poklidné Růžovky až po černého Drtikola nebo Zmiji. Najdeš tu i pumptrack nebo air lajnu zvanou Hip Hop.

 

Počet trailů: 14 (včetně okružních stezek)

Lanovka: Ano

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Trail Park Dolní Morava

Velké středisko, ve kterém se vyřádí všichni, nejen bajkeři. Je tu bobová dráha i nejdelší visutý most na světě Sky Bridge 721. V bikeparku si můžeš vybrat traily podle svých zkušeností od pohodového 7km dlouhého Selského trailu až po Downhill trail o délce 2km s náročnými přírodními pasážemi a velkými skoky.

 

Počet trailů: 7

Lanovka: Ano

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Trailpark Bukovka

Nedaleko Červené Vody se nachází středisko Bukovka, ve kterém si užijí rodiny s dětmi, ale i zkušenější bikeři. Nahoru tě vyveze lanovka a cestu dolů si můžeš vybírat ze dvou trailů. Pokud si chceš máknout, můžeš využít stopací trail. U zázemí je také minibikepark a pumptrack.

 

Počet trailů: 2 hlavní + 1 stoupací + 5 v rámci minibikeparku

Lanovka: Ano

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Olomoucký kraj

V olomouckém kraji a potažmo v Jeseníkách největší koncentrace bajkerských středisek u nás. Na “malém” prostoru si můžeš vybrat několik lokalit, které si pořádně užiješ. Kromě Koutů a “Rychlebek” stojí za zmínku Trail & Enduro Park Kraličák, kde se jezdí Česká Endurosérie a RZty zde najdeš vyznačené po celou sezonu.

Areál Kouty

Kousek pod přečerpávací vodní elektrárnou Dlouhé stráně se nachází Areál Kouty, které nabídnou ortodoxní bajkerský zážitek. Toto středisko sice nabízí modrý trail, ale jinak jsou místní tratě obtížnější. Na černém trailu s názvem Koutníkův sen se jezdí závody v downhillu a v okolí areálu se jezdí i Česká Endurosérie. Jedinečnost tohoto střediska je i v nabízených službách, které jsou na velmi vysoké úrovni. 
Hned vedle Areálu Kouty je bikepark Kareš.

 

Počet trailů: 4

Lanovka: Ano

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Trail & Enduro Park Kraličák

Tento resort nabízí 22km trailů od těch nejjednodušších pro celé rodiny až po ty nejnáročnější, na kterých se jezdí závody České Endurosérie. Krásné výhledy, asfaltový pumptrack nebo pohodový flow trail uspokojí každého. Pokud si chceš kopec vyšlápnout za své, můžeš využít tři stoupací traily.

 

Počet trailů: 13 (14. trail je výstavbě) + 3 stoupáky

Lanovka: Ano

Půjčovna: Neuvedeno

Oficiální web

Trail centrum Rychlebské stezky

Rychleby jsou podobné trutnovským trailům. Ani zde nenajdeš lanovku, ale stoupací trail a velké množství kamenů, které jsou možně i nemožně rozmístěny po stezkách. Své si tu najde každý od začínajících jezdců až po zkušené bajkery. Pokud máš e-bike, tak tuto lokalitu vynech. 

 

Počet trailů: 15?

Lanovka: Ne

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Moravskoslezský kraj

Sice už v Moravskoslezském kraji, ale stále v Jeseníkách se nalézají dva bikeparky-Karlov a Kopřivná, které se budeme věnovat podrobněji. 

Bikepark Kopřivná

Takhle by měl vypadat každý bikepark. Najdeš tu vše a pro všechny. Od lehkých trailů až po downhillové trasy. Ano, někdo může namítnout, že je více podobných areálů, ale tady můžeš vybrat ze tří modrých, dvou červených a dvou černých trailů. Navíc tu najdeš zelený single track, skill zónu a připravuje se nová air lajna. Asi největším lákadlem pro zkušené jezdce je trail Dirtzilla s vyššími a prudkými skoky.

 

Počet trailů: 8

Lanovka: Ano

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Heipark Tošovice

Další z bikeparků, kde si na své přijde opravdu každý. Od lehkých trailů, na kterých si zablbnou děti nebo méně zkušení jezdci až po ty, kteří hledají náročné výzvy se skoky. Jeden z trailů zde stavěl i legendární Michal Maroši. Najdeš tu i největší pumptrack v čechách. 

 

Počet trailů: 9 + pumptrack

Lanovka: Ano

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Jihomoravský kraj

V Jihomoravském kraji je nejvýznamější bajkerskou lokalitou Jedovnice, tedy Singletrack Moravský kras a hned vedle Mariánské údolí. Kousek od Brna si užiješ skvělé traily, které jsou vhodné i pro začátečníky nebo děti.

Single Trail Moravský kras

Trailcentrum, které je vhodné pro rodiny s dětmi, ale najdeš tu i černé, náročné, singletracky. Stezky jsou situovány do tří okruhů a celková délka trailů je úctyhodných 28,5km. Nenajdeš tu lanovku, využít musíš stoupací trail.

 

Počet trailů: 3 okruhy

Lanovka: Ne

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Single Trail Moravský kras - Mariánské údolí

Hned vedle Single trailů Moravský kras najdeš i další bikerskou lokalitu, Mariánské údolí. Pokud hledáš pohodové flow traily, které zvládnou i děti, tak tady je to pravé místo. Zdatnější jezdci zde využijí okruh číslo 3, který nabídne náročnější traily. Stejně jako v centru Moravský kras tu nenajdeš lanovku. Pro výjezd na traily musíš využít stoupací trail.

 

Počet trailů: 3 okruhy

Lanovka: Ne

Půjčovna: Ano

Oficiální web

Nejlepší bikepark v čechách

Který bikepark je ten nejlepší? To je otázka, na kterou není odpověď. Každý bikepark je něčím specifický. Ať už se jedná o podloží a náročnosti trailů nebo nabízených služeb. Dá se ale říct, že většina středisek pochopila důležitost letní sezóny, která trvá déle než ta zimní a proto se snaží bajkerům vyjít vstříc. Drtivá většina středisek myslí na rodiny s dětmi, ale najdou se taková, která jsou spíše ortodoxnějšími a jsou vhodná pro pokročilejší jezdce. Nicméně podle ankety z roku 2022 vyhrála o nejlepší středisko Kopřivná.

10 rad jak se chovat v bikeparku

Ježdění v bajkparcích nebo na trailech má svá úskalí a nepsaná pravidla. Vždy pamatuj na to, že se jedná o rizikový sport a sdílení trailů s ostatními jezdci. Všichni se jezdíme do bikeparků odreagovat, užít volných chvil a zažít nová dobrodružství ať už s rodinou nebo kamarády. Nezapomínej ani na kvalitní vybavení jako je helma nebo chrániče.

#produkty#/prilby--bryle-a-chranice/

 

 

1. Nepřeceňuj své schopnosti - když se na trailu narazíš na překážku, u které si nejsi jistý nebo se jí bojíš, není ostuda kolo přenést. Je to lepší, než se nepříjemně vybourat a přivodit si nějaká vážná zranění. Pokud jsi vyčerpaný/á odpočiň si. Nic ti neuteče a nemá význam na poslední jízdě vyjet z trailu.

2. Měj vždy helmu - helma je naprostý základ bajkerské výbavy. Na lehčí traily postačí klasická přilba na těžší doporučujeme integrální helmu.

3. Měj u sebe nabitý telefon - v případě nouze si tak můžeš zavolat pomoc, k tomu doporučujeme aplikaci Záchranka. 

4. Mysli na ostatní jezdce - nikoho neblokuj a na nikoho neřvi ať ti uhne. Bajkování spočívá s potkáváním se s jinými jezdci a proto je na místě se chovat slušně. Nikdy nevíš, kdy budeš potřebovat pomoc od ostatních.

5. Nejezdi sám - jízda v partě je zábavnější, ale i praktická v případě zranění. Pokud už jedeš sám, jezdi opatrněji.

6. Nepij alkohol - při konzumaci alkoholu se dostavuje odbourávání strachu a může se stát, že pak přeceníš své síly a nezvládneš nějakou překážku. Pokud požiješ alkoholické nápoje a stane se ti úraz, pojištění ti bude k ničemu.

7. Měj pojištění na rizikové sporty - jízda v bikeparku je brána jako rizikový sport, proto na to mysli při sjednávání svého pojištění. V případě cesty do zahraničních bikeparků je pojištění naprostá nutnost, ale my doporučujeme na něj myslet i v rámci České republiky.

8. Nenič traily - práce trailbuilderů je velmi náročná jak fyzicky, tak i časově. Proto nic nenič nebo nepředělávej. Pokud narazíš na nějakou vadu na trailu, nahlaš ji vlekařům.

9. Nechoď v protisměru trailu - pokud už potřebuješ se na trailu vrátit (z důvodu ztráty nějakého vybavení nebo jen prozkoumat překážku) nikdy, ale opravdu nikdy nechoď trailem. Využij okolí. Neohrozíš tak další jezdce, kteří by na tebe již nestačili zareagovat a tím bys mohl/a způsobit nehodu.

10. Přispívej na úpravu trailů - ve většině středisek je v rámci permanentky lanovky již započítána částka na úpravu trailů. Ale příspěvkem zlepšíš nabízené služby. U středisek, kde lanovka není, je to bajkerská slušnost přispět.

Samozřejmostí je také mít kolo ve správném technickém stavu. Jak si kolo servisovat sám se dozvíš v tomto článku.

Tak kam to bude?

Doufáme, že jsme ti pomohli vybrat lokalitu, kam se vydáš zažít skvělé chvíle buď s kamarády nebo s rodinou. Ať už se vydáš kamkoliv, nezapomeň na předchozí rady jak se chovat v bikeparku. Jízda po trailech je krásný adrenalinový sport, při kterém vyplavíš hodně endorfinů a vykouzlí ti úsměv na tváři. Tak co, kam vyrazíš?

Tomáš Dražan

Autor článku
Ahoj, jmenuji se Tomáš a u Joy.bike pracuji jako produktový a marketingový specialista. Píšu texty, články a občas mě můžeš vidět i na prodejně v Hradci Králové. 
×

Splátková kalkulačka ESSOX