Co je to Bikepacking?

S výrazem Bikepacking jste se už asi setkali, objevuje se v posledních době stále častěji. co to tedy vlastně je?

Název Bikepacking vznikl spojením slov Bike (kolo) a Packing (balení). Tedy sbalit se na kolo.

Jde o spojení jízdy na kole s připevněným základního vybavení na přespání (stan, spacák, karimatka) a pobyt v přírodě (vařič, nádobí, jídlo). Je to terénní cykloturistika nalehko.

Bikepacking propojuje zážitky jako je svoboda pohybu, spaní a vaření v přírodě společně s jízdou na kole a objevováním nových, vzdálenějších míst. Ideálně bez podpory civilizace, mimo asfaltové cesty a obydlená území. Co si nevezu, nemám a proto nepotřebuji.

Nezáleží vůbec na tom, jestli jde jen o víkendové dobrodružství nebo delší expedici. Je to o cestování na kole minimálně s jedním přespáním (tzv. přeznocák- jeden den cesta tam, druhý den zpátky domů). Ano, to je důležité, alespoň jednu noc přespat v přírodě, odpoutat se od civilizace, odpočinout si, poznat více sám sebe a své kamarády. Postarat se sám o sebe.

Stejně tak nezáleží na tom, jestli je vaše kolo gravel, expediční speciál nebo léty prověřený „horák“. Důležité je, aby bylo plně funkční a vaším dobrodružstvím bylo vše ostatní než nekonečná oprava kola.

Cílem je vyrazit ven z města a na chvíli se přiblížit přírodě, poznat své limity, připomenout si to, na co jsme už možná díky zrychlené době, ve které žijeme zapomněli. Příroda = klid!

Stejně tak není důležitá délka tvojí cesty. Sám si určuješ, jak daleko dojedeš, kdy a kde postavíš stan. Tady je ta svoboda. Vše potřebné si vezeš s sebou, žádná hotelová recepční na tebe nečeká. Samozřejmě s větší vzdáleností a poznáváním nových míst se intenzita zážitků zvyšuje.

Je nějaký rozdíl proti „klasické cykloturistice“? Ano podstatný. Jestli jste četli pozorně, všimli jste si, že píšeme o terénní cykloturistice nalehko. A abychom opravdu nebyli limitování ve svých dobrodružstvích a nemuseli se držet jen zpevněných cest, potřebujeme mít kolo zatížené jen v minimální míře, a tak aby nebyla negativně ovlivněna jeho prostupnost terénem a ovladatelnost. Fun faktor kola musí být v maximální míře zachován.

Na klasické brašny a nosiče a zatížení kol v jeho středech, tedy „přikování kola k zemi“ zapomeňte. Tak bychom se daleko nedostali a už první kořínek by nám ukázal, s jakým tankem máme tu čest a že tudy cesta nevede.

Tak a konečně přichází na řadu řeč o bikepackingových nebo také česky zvaných beznosičových brašnách. Jak název napovídá, na jejich montáž nejsou potřeba nosiče ani žádné nářadí. Jejich připevnění si většinou vystačí s textilními popruhy a suchými zipy. Není tedy problém za pár minut brašny pověsit na kolo a po dobrodružném víkendu ho zase stejně rychle odlehčit.

Nejdůležitěší je ale rozmístění nákladu na kole. Beznosičové břašny jsou navrženy tak aby hmotnost nákladu zůstávala v ose kola a soustředila se k jeho středu. Tak je dosažena téměř nezměněné průchodnost kola terénem a je minimálně omezena ovladatelnost kola. Bingo! Jsme doma. Takže trochu těžší kolo, ale hravost jízdy zůstává.

Nemějte obavu z toho, že se do brašen nesbalíte. Pokud si vyberete větší varianty, máte k dispozici 16L objemu na řídítka, 16L objemu pod sedlo, v závislosti na typu kola a velikosti rámu 4L rámová brašna a pak ještě třeba příruční brašna za představec a přídavná na řídítka. Celkem tedy minimálně 40L objemu, kde může být minimálně 32L plně vodotěsných. Do toho se na jednu letní noc sbalíte ne? Pokud byste se opravdu nevešli, můžete si vzít malý batoh, na vodu či lehké věci se může hodit. Mnohem příjemnější je ale jízda bez batohu, je lepší zatížit raději kolo a zůstat déle svěží a dojet dál.

Sbalte si spacák, karimatku, s ohledem na počasí stan nebo tarp (plachtový přístřešek), ale s dobrým plánováním můžete vyrazit i bez něj, v mapách se najde se řada turistických přístřešků a budete lehčí.  (pozn. Stejně tak plánujte trasu podle studánek a pramenů ať nemusíte tahat zbytečně hektolitry vody.) Spodní prádlo do spacáku (v propoceném oblečení spát nechcete a ničili byste spací pytel). Vrstvu oblečení navíc, večer se může trochu ochladit. Vybavení na vaření (poctivá večeře, ranní káva a snídaně je základ), nářadí na kolo, čelovku, telefon. Prostě standartní turistické vybavení, tak abyste byli soběstační.

Než se vydáte na své první bikepackingové dobrodružství, zvažte, jestli nevzít alespoň jednoho kamaráda. Pokud nejste samotář a nejste si jistí co se přespání v přírodě týká, určitě se vám společnost hodí. Jízda bude zábavnější, můžete se dohodnout kdo poveze jaké vybavení a odlehčíte si a noc bude bezstarostná. O tom, kolik má noc u ohýnku do sebe není třeba se rozepisovat, proberete toho víc něž dost. A pokud není parťák přímo z vašeho města, tím líp. Naplánujte si, kde se setkáte a jen co se sjedete, můžete začít probírat první zážitky z cesty.

Po uskutečněné cestě si poznamenejte vybavení, které jste vůbec nepoužili a vyškrtněte ho ze seznamu na další cestu. Tímhle postupem a s přibývajícími zkušenostmi se vaše výbava ještě zmenší, kolo bude lehčí a cestování zábavnější.

 

Fotogalerie z podzimního bikepackingového výletu

 

 

Hlavně si to užijte!

Lukáš Soumar

Související produkty

×

Splátková kalkulačka ESSOX